A CT vizsgálat egy speciális röntgen vizsgálat, mely segítségével anatómiailag pontos felvételeket készíthetünk az emberi testről, belső szervekről. A CT készülék a vizsgálandó régióról néhány milliméter szeletvastagságú képeket készít, majd a röntgensugarak kibocsátásával feltérképezi azokat. A testen áthaladó röntgensugarak elnyelődése más és más az egyes szövetekben, szervekben. Mivel a szövetek összetétele a kóros folyamatok következtében megváltozik, ebből adódóan a sugáráteresztő és sugárelnyelő képességük is változik. Ennek köszönhetően válnak láthatóvá a felvételen az elváltozások, legyen szó daganatos vagy kóros elváltozásról, gyulladásról, vérzésről, belső sérülésről. A kiértékelés számítógép segítségével történik.
A CT vizsgálat nagy előnye, hogy gyors, anatómiailag pontos, precíz képet készít, maga az eljárás pedig fájdalommentes. Továbbá klausztrofóbiások, illetve pacemakerrel, implantátummal, protézissel rendelkező páciensek vizsgálatára is alkalmas.
Mivel a CT vizsgálat sugárterheléssel jár, ezért csak indokolt esetben, szakorvosi javaslat alapján végezhető el!
A várandósság minden esetben kizáró ok!
Amennyiben kontrasztanyagos CT vizsgálatra kerül sor, fontos, hogy éhgyomorra érkezzen a vizsgálatra, a vizsgálat előtt 4-6 órával már ne fogyasszon ételt! Folyadékot ihat a vizsgálat előtt, ez szénsavmentes víz legyen (nem lehet kávé, tea, üdítő, stb., csak víz)!
Hasi, kismedencei vizsgálatok esetén is fontos, hogy éhgyomorra érkezzen!
Kontrasztanyagos vizsgálat esetén intravénásan vagy szájon át juttatjuk a szervezetébe a kontrasztanyagot.
Kontrasztanyagos vizsgálatot követően bőséges folyadékfogyasztás ajánlott, hogy a kontrasztanyag minél hamarabb kiürüljön a szervezetből.
Kontrasztanyagos CT vizsgálat előtt a metformin tartalmú gyógyszerek szedését szüneteltetni kell (a vizsgálat előtti és utáni 48 órában). Ezzel kapcsolatban konzultáljon orvosával a vizsgálat előtt!
A vizsgálatot megelőző tájékoztatást követően az operátor bekíséri a CT vizsgálóba, és beállítja a vizsgálathoz szükséges testhelyzetet.
Fontos, hogy a vizsgálat alatt mozdulatlan maradjon, illetve minden esetben kövesse az operátor utasításait!
A vizsgálat időtartama átlagosan 15-20 perc.